Coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologiczne oraz etyczne aspekty ubrań, które noszą. W odpowiedzi na te potrzeby, projektanci oraz producenci odzieży zaczęli sięgać po alternatywy dla tradycyjnej skóry, takie jak ekoskóra. 

Ekoskóra, inaczej zwana sztuczną skórą, to materiał syntetyczny, który ma na celu imitować wygląd i właściwości prawdziwej skóry, jednocześnie będąc bardziej przyjaznym dla środowiska i zwierząt. Spódnice z ekoskóry stały się popularnym elementem kobiecej garderoby ze względu na swój styl i trwałość. 

Wygląd i dotyk

Jednym z pierwszych aspektów, po których można rozpoznać spódnicę z ekoskóry, jest jej wygląd oraz dotyk. Ekoskóra często będzie miała nieco bardziej sztuczny wygląd w porównaniu do naturalnej skóry. Może być również nieco bardziej błyszcząca i gładka w dotyku. Nierzadko imituje fakturę prawdziwej skóry za pomocą wyraźnych wzorów i linii. Jeśli spódnica posiada regularny wzór, jest duża szansa, że wykonana jest z ekoskóry.

Elastyczność i miękkość

Ekoskóra może różnić się od naturalnej skóry pod względem elastyczności i miękkości. Spódnice z ekoskóry mogą być nieco sztywniejsze oraz mniej elastyczne niż te ze skóry naturalnej. Jednak warto zwrócić uwagę, że właściwości ekoskóry mogą się różnić w zależności od jej jakości – ta wyższej klasy może być bardzo zbliżona do skóry naturalnej pod względem elastyczności i miękkości.

Sposób przymocowania elementów dodatkowych

Kolejnym sposobem na rozpoznanie spódnicy z ekoskóry może być sposób przymocowania elementów dodatkowych, takich jak zamki, guziki czy inne ozdoby. W przypadku ekoskóry często stosuje się klejenie, podczas gdy w przypadku spódnic ze skóry naturalnej częściej można spotkać się z tradycyjnym szyciem tych elementów.

Etykietka

Ostatecznie, aby mieć pewność co do materiału, z którego wykonana jest spódnica, warto sprawdzić etykietkę z metką. Zazwyczaj producenci umieszczają na niej informacje na temat składu materiałowego ubrania. Jeśli na etykiecie widnieje informacja o zawartości składników sztucznych, takich jak poliuretan czy PVC, wówczas możemy być pewni, że mamy do czynienia z ekoskórą.